Araştırma Teknikleri I 2023 Güz Final Ödevi

Araştırma Teknikleri I dersi final ödeviniz 2 aşamadan oluşmaktadır. Seçmiş olduğunuz araştırma makalesinin sunum dosyasını hazırlayacaksınız ve bizzat sunumunu yapacaksınız.

Değerlendirme; % 50 sunum, % 50 sunum dosyası üzerinden yapılacaktır. Sunum öncesi hazırlıklar, sunum ve sunum sonrası dosyanın gönderilmesi vb. dikkate alınacaktır.

Sunum bir bilimsel araştırma devam ederken veya tamamlandıktan sonra kongrelerde/sempozyum vb. toplantılarda yapılır. Siz; seçtiğiniz bitmiş araştırmayı, araştırmacıların gözüyle sunum yapacaksınız. (Örnek sunum derste yapıldı.) Sunumda, araştırmaya kişisel yorum vb. ekleme sunumda kesinlikle olmayacak. (Sunum yapma konusunda, internetten örnek sunumları bulup izleyebilirsiniz.)

Örnek dosyalar yüklendi. Örnek dosyaları indirmek için dosya yazısının üzerine tıklayıp Sağ Fare tuşu ile farklı kaydet‘e tıklayın. Örnekler sadece fikir vermek içindir. Siz daha güzel ve orjinal hazırlayabilirsiniz. Örnek dosyaların bazılarında yok ancak siz ilk slayta araştırmacıların adını, kurumunu ve araştırmanın yayınlandığı dergi/kitap ne ise onu yazın. Son slayta ise kendi ad/soyad/no/okul bölüm/üniversite logo vb. koyabilirsiniz. Kaynakça ve İngilizce’sine gerek yok.

Örnek Dosya 1

Örnek Dosya 2

Örnek Dosya 3

Örnek Dosya 4

Örnek Dosya 5

Sunum sıranız gelmeden hazırlıklarınızı tamamlayınız. Sunuma başlamadan seçtiğiniz makalenin çıktısını teslim ediniz. Kurşun kalem ile makalenin arka kısmına adınızı soyadınızı yazmayı unutmayınız. Sunum 5-10 dk. arasında olmalıdır. Süreyi aşmak olumsuz değerlendirilecektir. Sunum günü saat 23:55’e kadar sunduğunuz (powerpoint) sunum dosyasını aşağıdaki e-posta adresine gönderiniz.

Sunumun yapıldığı gün akşamında göndereceğiniz sunum dosyasının isimlendirmesinde aşağıdaki açıklamalara uyunuz. Sürelere ve zamanlamaya dikkat ediniz. Not değerlendirmesinde dikkate alınacaktır.

Hepinize başarılar…

—————————————-Sunum Dosyası Hakkında—————————————————-

Ödev; sunum hazırlama programı (Powerpoint veya benzerleri) uzantılarından ppt veya pptx formatında gönderilecektir.

Dosya adı ve uzantısı falancafilancaoglu19124574.ppt veya falancafilancaoglu19124574.pptx olacaktır. Falanca Filancaoğlu yerine tabiki kendi adınızı/soyadınızı yazacaksınız. 🙂

Dosya boyutu 5 MB’ı geçmeyecek şekilde ayarlayın. Ortalama bir powerpoint dosyası 1-2 MB olmaktadır.

Sisteme yükleyeceğiniz dosyaların (docx, pptx, video) dosyasının adı adınız ve soyadınız küçük harflerle ( ı, ü, ş, ğ, ç, ö harflerinin yerine i, u, s, g, c, o harflerini kullanın) bitişik olarak öğrenci numaranız olacaktır. Adında i harfi olanlar lütfen ı yapmasın. Tam tersi yanı ı olanların i yapmasını söylüyoruz. Sistem sorunları yaşanmaması için. Örneğin; Ömer Fazlı Yüksekoğlu isimli ve 1912909999 öğrenci nolu öğrenci için dosya adı omerfazliyuksekoglu1912909999 olacak. Uzantısı ppt veya pptx.

Sunum dosyanız; en az 10 slayttan en fazla 20 slayttan oluşmalıdır.

*

Başarılar.