Yerel Seçime Doğru Giderken!

Sevgili dostlar, kıymetli okurlarımız yeni bir yazı ile sizlerle birlikteyiz. Farklı bakış açılarıyla gündeme ilişkin konuları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. İyiye, hayra, adalete, güzele ve doğruya bir nebze de olsa katkıda bulunabilirsek, ne mutlu bize! 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan yerel seçim süreci devam ediyor. 20 Şubat itibarıyla ilçe ve il seçim kurullarına belediye başkan adayı ve meclis üyesi adaylarının listeleri verildi. Büyükşehir olmayan illerde ilaveten İl Genel Meclisi için aday listeleri teslim edildi. Listeler titizlikle incelenecek ve partilerden eksiklikleri varsa tamamlamaları istenecek. 3 Mart tarihi itibarıyla listeler kesinlik kazanmış olacak ve seçim kurulları tarafından ilan edilecek. Pusulaların basımına da bu tarihten sonra başlanacak. Yerel seçim sistemimiz oldukça ilginç. Başkan ve meclis üyelikleri için çok sayıda isim aday olarak gösterildi. İktidar ve ana muhalefet partilerinde listelere girmek için yarış olurken, diğer partilerde listelerini tamamlamak için isim bulmak ve evrak tamamlamakta zorlandılar.

Bu dönem, Fethiye açısından aday adayı bolluğu görülürken Seydikemer’de benzer bir durum yaşanmadı. Muğla Büyükşehir Belediyesi için de önceki yıllara göre bariz bir farklılık yok gibi. Ülkemizde milletvekili, belediye başkanlığı ve meclis üyeliği adaylıkları için ciddi eleyici kriterler bulunmuyor. Bu çok sayıda adayın olmasında etken olarak gösterilebilir. Diğer taraftan toplumun önüne çıkıp aday olmak kolay değil. Aza adaylığı ve muhtarlık adaylığı için de bu durum geçerli. Toplumun önüne çıkmak cesaret işi. Her dönem nice insanın gönlünden geçer ancak bunu gerçekleştirebilmek herkese nasip olmaz. Yöneticilik becerisi ve kabiliyeti açısından yeterli olup olmadığına bakmadan talip olacağı makama ilişkin sıfır mevzuat bilgisi ile aday olanlar da yok değil. Enine boyuna değerlendirilecek bir konu. Bu durum ülkemizde ve bilhassa bizim yöremizde daha çok tartışma götürür.

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak seçimlerde Muğla’nın büyükşehir belediye başkanı ile birlikte ilçelerin belediye başkanları da seçilecek. Her ikisi için sandıklar ayrı olacak. Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri doğrudan seçilmiyor. İlçe belediye başkanları ile birlikte ilçelerden seçilen meclis üyeleri ile oluşacak. İlçe belediye meclisi üyelerinin beşte biri aynı zamanda büyükşehir belediye meclisi üyesi olarak görev yapacak. İlçe belediye meclisi üyeleri için oyların kullanılacağı sandık üçüncü sandık olacak. Dördüncü oy sandığı da muhtar ve ihtiyar (aza) heyetleri için kurulacak. Mahalle olması hasebiyle azalar, dört asil ve dört yedek olmak üzere muhtar adayının listesi olarak sandığa atılacak. Sonuç olarak; 2024’den 2029’a kadar mahalli idareleri temsil edecek ve yerel hizmetleri sunmakla görevli kurumları yönetecek kişiler belirlenmiş olacak.

Daha önceki yazılarımızda belediye başkan adayı belirleme sürecine ilişkin 3 ayrı yazı yazdık. Tekrara girmeyelim. Fethiye ve Seydikemer’de enteresan bir süreç yaşandı. İktidar grubundan Ak Parti’de, Fethiye 15 aday adayı olmasına rağmen adaylık MHP’ye bırakılırken, Seydikemer’de Ak Parti’ye verildi. Muhalefet grubunda ise partiler ayrı ayrı aday gösterdi. Mevcut başkanların seçime her zaman bir adım önce başladığı gerçeği aynen devam ediyor. Etki etmesi düşünülen meclis aday listelerinin de bu anlayışı yansıttığı söylenebilir. Listelerde muhtemelen ufak çaplı da olsa değişiklikler olacaktır.

Belediye başkanı ve meclis üye adaylıklarına ilişkin olarak piyasada söylenenlerin dışında birkaç ilave de biz yapalım. Yıllarca partilerinin gölgesinde parti gücü ile etiket sahibi olup bir yerlere gelenler partileri tarafından tercih edilmeyince bir anda boşluğa düşüverdiler. Süreç yönetimi de dahil birikim ve tecrübeden nasiplenmedikleri ortaya çıkıverdi. Yerel seçimlerde yaşanabilecek olağan parti değişikliklerini yerden yere vurup hainlik (!) üretimi yapanlar da benzer sürece maruz kaldı. Daha da vahimi, parti imkân ve nimetleri kalmayınca işi sahte kahramanlık pazarlamasına götürenler bile oldu. Kim bilir daha neler göreceğiz, nelere şahitlik edeceğiz? Allah bilir! Yıllarca kendini “bulunmaz hint kumaşı” zannedenlerin de tekrar piyasa sürüldüğünü de hatırlatmadan geçmek olmaz. Yerel politiği dizayn ederek yıllarca güç sahibi olup, hizmet etmek yerine tribünlere servis yapanları, tekme vurup ayrıldıkları ve nazik bir veda bile yapamadıkları makama tekrar talip olanları da!

Sonuç olarak aday olup halkın önüne çıkan adayların hepsine birden hayırlı olsun deyip, başarılar dileyerek bitirelim. Seçim dönemlerinde adaylar başta olmak üzere hepimizin ihtiyacı olan sözü de hatırlayalım. Seçim sürecinde aşırıya gitmeyin! Sükuneti koruyalım. Akşam yastığa başı koyunca öz değerlendirme yapalım. Bilmeliyiz ki; “çok acı söyleme düşmanına bir gün gelir dostun olur. Mahcup olursun. Dostuna da çok sır verme gelir bir gün düşmanın olur. Pişman olursun” demişler. Tekrar buluşuncaya kadar sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın, hoşcakalın.

23.02.2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*