Ağustos Ayı Biterken

Sıcakların yavaş yavaş etkisini kaybedip yerini Eylül esintilerine bırakmaya başladığı günlerdeyiz. Temmuz ve Ağustos ayları önceki aylarda olduğu gibi hem ülkemizde hem dünyada yüksek ateşin hiç düşmediği aylar olarak hatırlanacak. Bir türlü bitirilemeyen hain terör Mübarek Ramazan ayında bile yeni masum hayatları söndürmeye devam etti. Yetkili, yetkisiz herkes, her şeyi bildiğini söylüyor ama hiçbir şey değişmiyor nedense! Galiba bilinen ya da bilindiği söylenen şeyler farklı farklı. Dünyada da özellikle Müslüman coğrafyada savaşlar, kan ve gözyaşları hiç ara vermedi. Vermiyor. Suriye’de çatışmalar, güney sınırımıza da mülteci göçleri devam ediyor. Soru işaretleri mi! Elbette hala zihinlerde cevap arıyor. Haritaya bakınca, Şemdinli’den Hatay’daki kamplara kadar soru işaretleri görüyorum.

Ağustos ayı millet olarak tarihimizde büyük askeri başarılarla bildiğimiz bir ay. Anadolu topraklarında Malazgirt ile başlayıp 30 Ağustos devam eden müstesna bir dönem. Her bir günü üzerinde uzun uzun düşünülüp dersler çıkarılması ve bugüne doğru mesajların taşınması gerekiyor. Peki, bunu yapabiliyor muyuz?  Maalesef! Bu konuya fazla girmiyorum. Ama kısaca şunu söyleyebilirim; sonu zaferlerle taçlanmış Ağustos ayının mana ve ehemmiyetinden fersah fersah uzaktayız.

Yerini Eylül’e bırakacak Ağustos ayının en büyük meşguliyetlerinden birisi de eğitim öğretime ait kayıt telaşıdır. İlk okula başlayacaklardan üniversiteyi bitirenlere kadar herkes bir dizi karar verip hemen uygulamak durumundadır. Hangi okula gidilecek, hangi öğretmene verilecek? Yeni çıkan 4+4+4 ne kadar etkileyecek? Okulu değiştirsek mi? Kayıt parası var mı? O öğretmen gitmiş mi? Sabahçı mıyız, öğlenci mi? Kıyafetler değişti mi? Servis bu yıl kaç para oldu? Yemeği nerde yesin? Kazandığı okuldan daha iyi bir yere yerleşebilir miydi? Yurtta mı kalsın eve mi çıksın? Yurt çıkmazsa ne yaparız? Burs bulabilir miyiz? Bu soruları çoğaltabiliriz. Hepsi hepimizin bugünlerde cevabını bir şekilde bulmak durumunda olduğu sorular.

Öyle ya da böyle bir şekilde, hepimiz ölmedikten sonra bir şeyler yapmaya devam edeceğiz. İçimizi acıtan bir Ağustos olsa da, bizi meşguliyet ve telaşı bol bir Eylül ile baş başa bırakıverecek de olsa hayıflanmıyoruz. Allah hepimize kolaylık versin. Güzel konularla yeni yazılarda tekrar buluşma temennileriyle sağlıklı ve huzurlu kalın diyorum. Hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*