Neye Niyet Neye Kısmet

Sanal Ortam köşemizde bugün neye niyet neye kısmet dedirten bir modern zaman hikâyesini paylaşmak istiyorum. İşsiz kalan bir adamın biri, temizlik işleri için elaman arayan dünyaca ünlü Microsoft firmasının eleman ilanını görür ve temizlikçi olmak için başvurur. Microsoft İnsan Kaynakları, ön görüşmenin ardından deneme temizlik yaptırır. Yetkili; “işe alındın, e-posta adresini ver, sana başvuru formunu gönderelim, aynı zamanda, işe başlamak için geleceğin günü bildiririz” der.

Adam çaresiz, bilgisayarının ve dolayısı ile e-posta adresinin olmadığını söyler. İnsan kaynakları yetkilisi; “senin adına üzüldük, fakat e-posta adresi bulunmayan bir insan bizim için yok demektir. E-posta adresin olmadığı için işe alamayız” der.

Adam umutsuzca, ne yapacağını bilmeden çıkar gider. Cebinde kalan az bir para ile karnını doyurmak için aldığı elmaları parkta yemek için bir köşede oturur. Elmayı tam yemek üzere iken oradan annesiyle birlikte geçen küçük bir çocuk elmaları görür. Annesine ısrar eder. Adam elmaları aldığı fiyata bir elmayı satmıştır. Hemen manava gider ve bir kasa elma alarak gün boyu parkta satar. Birkaç gün sonra kapı kapı dolaşarak elma satmaya başlar. Kısa zamanda iyi para kazanır. Bir manav açar. İşler iyi gider ve manav sayısını arttırır. Nakliye işine de girer. Dünyanın her tarafına meyve nakletmeye başlar. Beş yıl sonra Birleşik Devletlerin en büyük gıda nakliye şirketlerinden bir tanesinin sahibidir artık. Şirketi sigortalatmak için bir sigorta şirketini arar, kendine uygun bir plan seçer ve konuşma biterken, sigortacı, teklifi gönderebilmek için adamın e-posta adresini ister. Adam e-posta adresinin olmadığını söyler. Bunu duyan sigortacı dayanamaz; “e-posta adresiniz yok ve bu hanedanlığı kurabildiniz, düşünün, ya bir de e-posta adresiniz olsaydı..”

Adamın cevabı kısa ve nettir; “Microsoft’ta temizlikçi olurdum.”

Sahip olamadığımız şeylere çoğunlukla üzülürüz. Sahip olduklarımız da iş açar başımıza bazen. Paylaştığımız bir hikâye nihayetinde. Ama hayatta insanın başına her şey geliyor. Çoğu da neye niyet neye kısmet dedirten türden. Yeni yazı ve konularda buluşmak üzere sağlık ve mutlulukla kalın, hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*