Ne Olup Bitiyor, Bu Mısır’da?

Mısır, Türkiye gibi halkı Müslüman ülkeler açısından stratejik bir ülkedir. Özellikle Arap ülkeleri açısından önemli bir konuma sahiptir. Ülkemiz medyasında fazla yer bulmaz Mısır. İki yılı yakın bir süredir Mısır’da bir komedi oynanıyor. Ülkemiz yakın geçmişinde olduğu gibi; “demokrasi, demokrasi, demokrasi” diyenler, işlerine gelmeyince Mısır’da vazgeçiverdiler çok sevdikleri cici demokrasilerinden. Hem de dünyanın sözde uluslararası örgütlerinin desteğiyle. Buraya nasıl gelindiğine bakalım. Son kullanma tarihi dolan Hüsnü Mübarek sonrası birazda çalkantılı bir dönem sonrası seçimler yapıldı. Mısır halkı mevcut koşullar altında tercihini Mursi ve arkadaşlarından tarafa koydu. Mursi yönetimi çalışmaya başladı. Dünyayı sömüren uluslararası örgüt ve şirketler bir baktılar ki, Mursi kendileri açısından kullanılacak birisi değil. İşbirlikçileri vasıtasıyla harekete geçtiler hemen.

Mursi’ye karşı olanlar Tahrir Meydanı ve ülkenin başka bazı kentlerinde gösterilere başladı. Özellikle Tahrir Meydanı’nı dolduran göstericiler Mursi’nin görevden çekilmesini talep etti. 2013 Temmuz ayı başında ordu tüm dünyanın gözü önünde ve hatta canlı yayında yönetime el koydu. Karşı gelenlere de hiç tahammül göstermedi. Şiddet kullanarak olayları bastırdı. Anayasayı askıya aldı. Sonunda evlere şenlik yeni bir seçim ile Genelkurmay Başkanı Sisi ülkenin başına geçti. Tüm bunlar olurken, ülkemiz başta olmak üzere tüm dünya seyretti. Mısır ile yapılan anlaşmalar bile iptal edilmedi. Hiçbir yaptırım uygulanmadı. Hatta darbe yönetimi tarafından hunharca şehit edilen Rabia, bir işarete dönüştürülerek muhtelif ülkelerin iç siyaset malzemesi olarak bir güzel kullanıldı.

Geçtiğimiz hafta Mursi için verilmiş idam kararı onaylandı. Darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yle beraber 106 kişiye verilen idam cezaları kesinleşti. Türkiye her zaman olduğu gibi şiddetle kınamakla yetindi. Oldu olacak büyükelçi Türkiye’de birkaç günlüğüne tatil için geri çekilseydi bari! O da olmadı.

Mısır, Irak ve Suriye ekseninde son yaşananlardan sonra, BOP (Büyük Ortadoğu Projesi adı altında Büyük İsrail Projesi) afişe olduğunda yalanlayanlar acaba şimdi sorulsa ne derler? İsrail için Mısır’da Sisi yönetimi ne kadar güvenli ise Ortadoğu ve yakın ülkelerin çoğunda mevcut yönetimler o kadar güvenlidir. Bakmayın siz uzun yılların narkozu sonrası yavaş yavaş kendine gelmeye başlayan şaşkınların atıp tuttuklarına! Sahte kabadayıların kınamalarına! İki yıldır Mısır’da gelinen acı nokta ortada. Sonuç olarak, siyonizmin çıkarları açısından ülkemiz Mısır ile ortak hedeftir. Adım adım işletilen bir plan ve hesap vardır. Ancak Allah’ın da bir hesabı vardır. Mazlum ve masum toplumlar uyandığı zaman sinsi plan ve hesapların hepsi tarihin çöp sepetine atılacaktır.

Yeni yazılarda tekrar buluşuncaya kadar sağlıklı, huzurlu ve mutlu kalın, hoşcakalın.

NOT: Zulüm her yerde kim tarafından ve kime yapılırsa yapılsın zulümdür. Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yapılan zulmü şiddetle kınıyorum. Sessiz kalan sözde insan hakları savunucularına da “yazıklar olsun” diyorum.

www.mesutkoc.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*