Hangi Dizi Daha İyi Uyutuyor?

Ülkemizin dizi cenneti olmasına binaen dizilerle ilgili daha önce de yazmıştık. ‘Ah Şu Yersiz Diziler’ başlıklı yazımızda dizilerin toplumu etkileme ve yönlendirme gücüne vurgu yapmıştık. Televizyonlarımızda tekrarlarıyla birlikte defalarca döndürülen dizilerle ilgili Facebook’ta orijinal bir videoya rastladım. BengüTürk’te Murat İde’nin hazırladığı Ters Açı programında yayınlanmış. Dizilere olan yoğun ilgilinin aksine, toplumun hain terör saldırılarıyla şehit olan askerlerimize duyarsızlığına dikkat çeken ve tıklanma rekorlarına doğru giden videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum. Videonun metnini de burada paylaşıyorum.

“Hanımın Çiftliği’nde yatıp kalkıyorduk. Ekonomimiz gibiydi çiftlik de. İki pamuk toplayan görmedik çiftlikte ama yiyen, içen çoktu maşallah. “Aşk-ı Memnu”nun Adnan Bey’ini dert ettik günlerce. 3. sayfaya haber olacak namussuzluklar için ‘Allah Korusun’ diye kulağımızı tutup tahtaya 3 kez vurmadık bile. Vurmak bir yana gözyaşı döktük büyük gördüğümüz aşklara.

“Hürrem”in Mahidevran kavgasında pozisyon aldık. Kimi zaman Sırp mı Rus mu bilinmez Hürrem’den yana olduk, kimi zaman Kanuni’nin Manisa’dan sevdası Mahidevran’dan yana. Memlekette neler oluyor cevap bulamadık ama Kavak Yelleri’nin aşk labirentlerinde dolanmayı pek ala becerebildik. Kapalı kapılar ardında dönen dolapları göremedik de “Asmalı Konak”ın bütün odalarını ezberledik.

“Yaprak Dökümü” film değildi aslında. Sararıp solduğumuzu fısıldıyordu. Geleceğimizi teslim ettiklerimizden kimin eli kimin cebinde bilemedik de Ali Rıza’nın kızlarının her anına vakıftık maşallah. Unutulmaz yalanlarla kandırdık “Binbir Gece Masalları”nda.. Bilmem kaç yüz bin dolarlık ahlaksız teklifi bugün bile unutmadık hala.

Ekran başı serüvenimiz devam ediyor, edecek de lakin gerçek serüvenimize yabancıyız hala. “Kurtlar Vadisi”nde kurtların değil de hırtların olduğunu da anlayamadık bir türlü. “Öyle bir geçti ki zaman”, Ali Kaptanın bile haberi yoktu geminin su aldığından. Sonunda ”Küçük Bir Sır”la başbaşa kaldık…

Her sesi duyduk, Her yüzü gördük, Her öyküyü ezberledik, Peki Silah Seslerini yakından duydunuz mu? Survivor değil o dağlardaki hayatın ta kendisi. Nihat Doğan gözleri olamayan solucanların gözlerinden mana çıkardı biz hala anlamaya çalışıyoruz olan biteni. Anlamak için dinlemek, dinlemek içinde söz şart, söz içinde ses.

O çocukları uğurluyoruz şimdi, Onların derdi Mahidevran’ınkinden büyük, Adnan Beyinkinden de. Hürrem çok mutlu gerçek hayatta hiç dert etmeyin. Adnan beyin yeğeni yeni sevgililer buluyor. Cemile’nin de bodrum sahillerinde keyfi yerinde diyecek yok. Ali Kaptan da Göcek Koylarında yatta tatil yapıyor. Unutamadıklarımızda sorun yok anlayacağınız. Ateş unuttuklarımızın ocağında. Demem o ki hiç değilse bu aralar sezon finalleri yapılmışken hatırlayalım gerçek hayatımızı. Onlar filmlere başlarken mola verdiğimiz gerçek hayatımızı bari onlar mola vermişken filmlerine. Hatırlayalım!.. Evlatlarımız gidiyor ve giden evlatlarımız aldıkları her nefesle de hatırlanmayı hak ediyor. Vadinin Çakırı için cenaze töreni düzenleyen Türkiye’m unutma! Öyle bir geçer zaman ki, bu küçük sırlarla baş başa kalırız.

Haftaya yeni yazı ve farklı konularda buluşuncaya kadar mutlulukla kalın, hoşcakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*